Charles Planet, najlepszy góral i najaktywniejszy zawodnik tegorocznego Tour de Pologne. Wygrywa nie tylko w klasyfikacjach, ale i w wyścigu z cukrzycą
Nie pozwól, by cukrzyca definiowała kim jesteś. Jeśli widzisz przed sobą górę zacznij się wspinać i walcz o swoje marzenia – przekonują zawodnicy Novo Nordisk Team, którzy po raz trzeci biorą udział w Tour de Pologne. Ta wyjątkowa drużyna kolarska składa się z zawodników z cukrzycą typu 1, którzy udowadniają, że mimo choroby, dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, stosowaniu zaleceń lekarza, odpowiedniej profilaktyce oraz ciągłej edukacji diabetologicznej, możliwe jest osiąganie imponujących wyników sportowych. Historie swojego wyścigu z cukrzycą opowiedzieli podczas spotkania, które odbyło się w przeddzień startu 76. edycji wyścigu, 2 sierpnia 2019 r., w Urzędzie Miasta Krakowa.
Pasja i wyścig z cukrzycą
Charles Planet jest związany z drużyną Novo Nordisk Team od 2013 roku. Jego ojciec był kolarzem, więc nie było zaskoczeniem, gdy 8-latek postanowił rozpocząć rywalizację w wyścigach kolarstwa górskiego. Dwa lata później zdiagnozowano u niego cukrzycę typu 1 i początkowo myślał, że jego życie się skończyło. Dzięki wsparciu rodziny, odpowiednio dobranej terapii i samodyscyplinie nie przestał się ścigać i wciąż rozwija swój talent. W sezonie 2018 – 25-latek zajął drugie miejsce w Tour de Hongrie Prologue i piąte miejsce na 2 etapie i ósme w klasyfikacji generalnej na Tour de Estonia.
David Lozanno profesjonalnie uprawia kolarstwo od 18. roku życia. Gdy zdiagnozowano u niego cukrzycę jego sportowa kariera stanęła pod znakiem zapytania. Dzięki przynależności do Team’u nie musiał rezygnować z kolarstwa i zaczął zajmować wysokie klasyfikacje w wyścigach w Korei, Estonii i Rwandzie.
Zawodnicy Novo Nordisk Team wykorzystują swoje doświadczenie i sukcesy inspirując, edukując oraz przesuwając horyzonty osób z cukrzycą. Kolarze są doskonałym przykładem na to, że chorując przewlekle można uprawiać wyczynowy sport i mierzyć się z najlepszymi zawodnikami. Daję z siebie wszystko i chcę pokazać, że stać mnie na osiąganie najlepszych wyników mimo tego, że choruję na cukrzycę – powiedział Charles Planet na dzień przed zdobyciem prowadzenia w klasyfikacji Najlepszy Góral i dwa dni przed zdobyciem prowadzenia w klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik Tour de Pologne. Po uzyskaniu pierwszej koszulki lidera, w dniu 3 sierpnia powiedział: Zdobycie tej koszulki to dla mnie powód do dumy. Novo Nordisk Team chce pokazywać się w tym wyścigu, a tym samym przekazywać naszą ideę i dawać nadzieję chorym na cukrzycę. Dziś chcieliśmy być w ucieczce i to się udało. Będę walczył, żeby utrzymać koszulkę jak najdłużej.
Misja Novo Nordisk Team
Kolarze podkreślają, że swoje starty dedykują osobom chorym na cukrzycę. Chcą być dla nich przykładem, że nawet ze zdiagnozowaną cukrzycą można być aktywnym i spełniać swoje marzenia. Przed każdym startem wybierają tzw. „fana wyścigu”, a jego imię przyklejają na rower jednego z zawodników. Przed startem Tour de Pologne – Sam Brand (zawodnik) – oznaczył swój rower imieniem Hugo, na cześć Hugo Grodzkiego, jedenastolatka z cukrzycą typu 1, który mimo zdiagnozowanej 2 lata temu choroby, aktywnie uprawia sport: jest zawodnikiem Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków oraz został Najmłodszym Mistrzem Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą. Jak mówi: Kocham sport, piłkę nożną i rower. Czuję się świetnie, że zostałem „Fan of the Race” Team’u Novo Nordisk. Trzymam za nich mocno kciuki.
Aktywność kolarzy pokazuje, że mając cukrzycę nie należy rezygnować z uprawiania sportu. Jak podkreśla dr n. med. Przemysław Witek z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJCM w Krakowie: Osoby z cukrzycą mogą, a nawet powinny, podejmować aktywność fizyczną, bo wraz z odpowiednio dobraną terapią i właściwym zaangażowaniem pacjenta, jest ona jednym z czynników korzystnie wpływających na właściwą kontrolę cukrzycy.
Novo Nordisk Team
Wspieranie Novo Nordisk Team – profesjonalnej drużyny kolarskiej – stanowi element globalnych działań mających na celu poprawę jakości życia osób chorych na cukrzycę, jakie prowadzi Novo Nordisk, duńska firma farmaceutyczna. Firma podejmuje działania, które inspirują i dają nadzieję wszystkim zmagającym się z cukrzycą pokazując, że choroba ta nie musi oznaczać rezygnacji z odważnych marzeń i ambitnych planów. Jest mecenasem kampanii społeczno-edukacyjnej „Razem ścigamy się z cukrzycą” zainicjowanej przez organizacje pacjenckie działające na rzecz chorych na cukrzycę. Poszukiwanie innowacji w leczeniu to tylko jedna strona wyścigu, jaki toczymy z cukrzycą. Druga, to walka z niewiedzą na temat cukrzycy i nieustanne podnoszenie wiedzy w tym zakresie – mówi Katarzyna Kacperska, dyrektor generalna Novo Nordisk. I dodaje: Kolarze z Team’u Novo Nordisk zmieniają rzeczywistość osób chorych na cukrzycę, pokazując na swoim przykładzie, że przesuwanie granic ludzkich możliwości, bez względu na chorobę – jest możliwe.
Razem ścigamy się z cukrzycą
Kolarstwo to sport zespołowy – zawodnicy wspierają się nawzajem w dążeniu do wspólnego celu, opracowując najlepszą taktykę działania, która zwiększy szanse na sukces. Wsparcie jest nieodzowne również w przypadku wyścigu z cukrzycą, dlatego w działania kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” angażuje się wiele instytucji społecznych i publicznych. Są to organizacje pacjenckie takie jak Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, jak również Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. Tegoroczną edycję kampanii wspiera też Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także Parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy i Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjenta.
Jak mówi Lidia Gądek, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy: Kampanie edukacyjne, takie jak „Razem ścigamy się z cukrzycą”, są niezwykle istotne z punktu widzenia potrzeb społecznych i zatrzymania pandemii cukrzycy. Mamy 3 mln powodów, by edukować i zmieniać oblicze cukrzycy, bo choruje na nią w Polsce aż tyle osób. Dodatkowo ponad 30 tys. osób rocznie umiera z powodu cukrzycy i jej powikłań. Eksperci alarmują, że przybywa chorych, a umieralność z powodu cukrzycy wzrasta. Jeśli nic nie zrobimy, nie zatrzymamy pandemii cukrzycy. Dzięki działaniom podejmowanym w ramach kampanii wzrasta społeczna wiedza na temat profilaktyki i leczenia tej choroby.
Start Team’u w 76. Tour de Pologne był doskonałą okazją do podjęcia kolejnych działań edukacyjnych w ramach kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą”, której jednym z priorytetów jest działanie na rzecz wczesnego wykrywania cukrzycy.
W dniu startu wyścigu, 3 sierpnia, w miasteczku Tour de Pologne na krakowskich Błoniach, przeprowadzono nieodpłatne badania poziomu cukru we krwi. Mimo niesprzyjającej pogody przebadano ok. 900 osób. Akcji patronował Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Ministerstwo Zdrowia. Patronat medialny nad nią objęły: TVP Sport oraz TVP3 Kraków.
Kontakt dla mediów:
Zuzanna Bieńko
Koordynator kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą”
tel. 533 310 339
biuro@scigamysiezcukrzyca.pl