Wielki wyścig z cukrzycą w Krynicy-Zdroju!
Podczas tegorocznej edycji XXVIII Forum Ekonomicznego oraz TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdrój, na stoisku kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” uczestnicy mogli bezpłatnie zbadać poziom glukozy we krwi. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem – podczas obu imprez przebadano ponad 2400 osób. W ramach akcji odbył się też bieg na dystansie 1 kilometra, promujący aktywność fizyczną, niezwykle ważną w leczeniu i profilaktyce cukrzycy.
Podczas Forum Ekonomicznego w dniach 4-6 września uczestnicy mogli bezpłatnie wykonać pomiar glukozy we krwi. Wśród gości, którzy poddali się badaniu, znaleźli się m.in.: Minister Józefa Szczurek Żelazko, Minister Konstanty Radziwiłł, Minister Elżbieta Rafalska oraz posłowie: Krystyna Wróblewska, Małgorzata Zwiercan, Katarzyna Piekarska oraz Andrzej Maciejewski. W akcji wzięli udział również przedstawiciele samorządu – Wiesław Dronka, Burmistrz Boguchwały oraz Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski. Wśród niemal 800 przebadanych na FE osób najwyższy poziom cukru wyniósł 190 mg/dL.
– Od niedawna zaczęłam się badać dzięki m.in. waszej akcji „Ścigamy się z cukrzycą” – podkreśliła Krystyna Wróblewska, posłanka na Sejm RP, która wzięła udział w badaniach podczas FE. Zdaniem posłanki Wróblewskiej cukrzyca jest problemem społecznym, dlatego tak ważne jest, by się badać – w każdym wieku. Zainteresowanie parlamentarzystów akcją badania glukozy we krwi cieszy organizatorów, którzy jesienią planują zorganizowanie bezpłatnych pomiarów także w Sejmie.
W dniach 7-9 września w Krynicy zapanował klimat biegowego święta, a to za sprawą 9. TAURON Festiwalu Biegowego. Na uczestników imprezy czekały dodatkowe atrakcje dla całych rodzin. W ramach akcji również odbywały się pomiary glukozy we krwi. Wśród przebadanych 1600 osób, najwyższy odnotowany wynik wyniósł 280 mg/dL. Osobom, u których stwierdzono podwyższony poziom glukozy we krwi, pielęgniarki dokonujące badań poradziły niezwłoczną konsultację z lekarzem.
W niedzielę 9 września miał miejsce bieg zainicjowany przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, „1 km od cukrzycy”. Wyścig na dystansie 1 kilometra miał na celu zachęcenie do aktywności fizycznej, która pełni bardzo ważną rolę w profilaktyce i leczeniu cukrzycy. Jak podkreśla Mariusz Masiarek z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą: – 1 km to odległość, którą każdy pokona. Chcemy pokazać, ze nawet najmniejsza aktywność w walce z chorobami cywilizacyjnymi jest istotna. A to między innymi zdrowy tryb życia może zredukować wystąpienie np. cukrzycy typu 2 o 30 procent, a w niektórych przypadkach nawet w całości.
Podczas obu wydarzeń prowadzone były działania edukacyjne. Organizatorzy akcji podkreślali, że cukrzyca to poważna choroba przewlekła, która źle leczona znacząco skraca życie. Niestety w Polsce liczba chorych stale rośnie. – Cukrzyca w Polsce jest bardzo poważnym problemem oraz wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia. W Polsce dotyczy już 3 milionów ludzi, z czego około milion o tym nie wie – tłumaczy Mariusz Masiarek.
Cukrzyca to dziś jedno z największych globalnych wyzwań zdrowotnych. Najpoważniejszym problemem cukrzycy jest rozwój powikłań, szczególnie sercowo-naczyniowych. Nieprawidłowo leczona może prowadzić do rozwoju wielu poważnych powikłań, takich jak np. niewydolność serca czy udar mózgu. Każdego roku w Polsce z powodu tej choroby umiera aż 18 tys. osób (dla porównania, to tak jakby co roku znikało miasto takie jak np.: Kostrzyn nad Odrą), a tendencja ta ma charakter wzrostowy. Zdaniem ekspertów tylko podjęcie zdecydowanych działań systemowych może pomóc w zatrzymaniu pandemii cukrzycy w Polsce.
<< Powrót