Spotkanie przedstawicieli pacjentów z minister zdrowia J. Szczurek-Żelazko
Każdego roku z powodu cukrzycy umiera w Polsce ponad 18 tys. osób. Dlatego potrzebna jest długofalowa strategia walki z ta chorobą, w szczególności refundacja nowoczesnych terapii wpływających na obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego. O problemach polskich pacjentów rozmawiali podczas spotkania w dniu 28 sierpnia przedstawiciele organizacji pacjentów i kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” z minister zdrowia Józefą Szczurek Żelazko.
Podczas spotkania Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska podkreśliła, że w najnowszym obwieszczeniu refundacyjnym, obowiązującym od 1 września 2018 r. po raz kolejny nie zostały uwzględnione żadne nowe leki dla chorych na cukrzycę typu 2. Tymczasem cukrzyca to jedno z największych globalnych wyzwań zdrowotnych – w Polsce choroba dotyka już ponad 3 milionów ludzi, a liczba ta cały czas rośnie – dla porównania wg oficjalnych statystyk Warszawa ma ponad 1 730 000 mieszkańców. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona cukrzyca prowadzi do rozwoju wielu poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak niewydolność serca czy udar mózgu, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci.
Przez przedstawiciela kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” został podniesiony fakt, że opieka diabetologiczna w naszym kraju wymaga zmian strategicznych i decyzji systemowych. Dodatkowo, aby zatrzymać pandemię tej choroby, cukrzyca powinna być traktowana priorytetowo.
Minister zgodziła się ze stwierdzeniem, że w cukrzycy, zwłaszcza typu 2 jest jeszcze wiele do zrobienia. Zadeklarowała też chęć dalszych spotkań w szerszym gronie, włączając specjalistów z zakresu leczenia cukrzycy, ochrony zdrowia oraz przedstawicieli ministerstwa zdrowia w tym osób odpowiedzialnych za decyzję refundacyjne. Kolejne spotkanie planowane jest w połowie września 2018 r.
Podczas spotkania Anna Śliwińska przekazała na ręce Minister Zdrowia pismo z prośbą o informację w sprawie refundacji nowoczesnych terapii w cukrzycy w najbliższym czasie.
<< Powrót